Proje Sonrası Destek Hizmeti

Proje Sonrası Destek Çözümleri

Proje sonrası servis çözümü, kullanıcıları desteklemek ve projenin uygun yazılım ve sistem hizmetlerinden sonra ortaya çıkabilecek yeni gereksinimleri karşılamak için kullanılan bir hizmettir. Şirket tarafından ihtiyaç duyulan alanları kapsayan Proje Sonrası Destek Hizmeti, çağrı merkezi desteği, uzaktan erişim ve destek ve sistem bakım destek hizmetleridir. Proje sonrası servis çözümü, teknik destek ve hizmet sunan şirketin yoğun iş ritmine göre birçok parametreyi yönetebilen bir yapı olarak geliştirilmiştir. Bu çözümle müşteri zamanından, gelen taleplerden tasarruf edebilir, ürünleri onarabilir, iade ve işlem emri verebilir ve müşteri memnuniyetini artırabilir. Proje destek hizmetleri, proje uygulamaları ve özel yazılım geliştirme hizmetleri sunmak; kurumsal kullanıcıları destekleyen ve yeni ihtiyaçları yöneten bir hizmettir. Kurumsal gereksinimlerin kapsamına göre yerinde destek, çağrı merkezi, uzaktan bağlantı ve sistem bakım hizmetleri kapsamında sertifikalı eğitmenler tarafından verilen eğitim ileri teknolojiye sahip ekipman üreticileri tarafından sağlanır, ekipmanın çalışma prensiplerini ve uygulama alanlarını içerir. İçerik teorik bilgi ve pratik uygulamaları kapsar. Proje Sonrası Destek Hizmeti kapsamında düzenli eğitime ek olarak, plan aynı zamanda müşteri ihtiyaçlarına da dayanır.

Proje Sonrası Destek Nedir?

Proje sonrası destek hizmetleri, temelinde proje sürdürülebilirliğini alan hizmetler bütünüdür. Bu çerçevede sizden gelen talepler ve ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda kaliteli bir sürece kapı aralamak adına hareket edilmektedir. Proje kapsamında inşa edilen yapı çerçevesinde yaşanabilecek bütün teknik problemlerin üstesinden gelmek adına hareket edilmektedir.

Teknik destek olarak da değerlendirilebilecek olan proje sonrası hizmetler çerçevesinde altyapı geliştirmeleri dikkate alınmaktadır. Bunun yanı sıra çözümlerin daha akılcı bir seviyede olması adına da kurumsal bakış açısından faydalanma mümkündür. Teknolojik imkânların devreye girmesiyle gerçekleşen proje sonrası destek bir bakıma servis hizmetleri olarak da düşünülmelidir.

Proje Sonrası Destek Size Neler Getirir?

Proje sonrası destek süreçlerinde amaç kalite odaklılığı yakalamak olduğundan ihtiyaçlarınızın belirlenmesi ve bu ihtiyaçlara uygun yaklaşımların saptanması en önemli hedeflerden bir tanesidir. Bu çerçevede dikkat edilmesi gereken tek şey hizmet bünyesinde elde edilecek avantajlardır.

Proje sonrası destek sürdürülebilirliği, kaliteli hizmeti ve maliyet avantajlarını gündeme getirir. Öte yandan sistemle alakalı mevcut hataların önlenmesiyle de sistemin daima çalışır halde olmasını sağlar. Bu nedenle de bir proje sürecinden sonra destek ve teknik yardım hayati önem taşır. Size sunduğumuz bu çözümlerle beklentilerinizi en iyi şekilde karşılamayı arzu ediyoruz. Hizmetlerimizden faydalanarak size özel yaklaşımların ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.